SON DAKİKA
Hava Durumu

GÖLYAZI’DA 15 BİN KİŞİLİK ANTİK TİYATRO

Gölyazı’da yaklaşık 15 bin kişilik olduğu tahmin edilen ve yıllar içinde toprak altında kalan antik tiyatro alanında arkeolojik kazılar başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Bursa Müzeler Müdürlüğü başkanlığında ve Nilüfer Belediyesi desteğiyle yapılan kazı çalışmalarına Uludağ Üniversitesi de bilimsel danışmanlık desteği veriyor. Gölyazı Mahallesi’ne antik kent kimliğini tekrar kazandırmak ve kaçak kazıları engelleyerek kültür

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2022 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2022 00:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursasehrengiz.com/

Gölyazı’da yaklaşık 15 bin kişilik olduğu tahmin edilen ve yıllar içinde toprak altında kalan antik tiyatro alanında arkeolojik kazılar başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Bursa Müzeler Müdürlüğü başkanlığında ve Nilüfer Belediyesi desteğiyle yapılan kazı çalışmalarına Uludağ Üniversitesi de bilimsel danışmanlık desteği veriyor.

Gölyazı Mahallesi’ne antik kent kimliğini tekrar kazandırmak ve kaçak kazıları engelleyerek kültür varlıklarını korumak amacıyla Nilüfer Belediyesi’nin destekleri ile 2015’ten bu yana bölgede sürdürülen Apollonia Kazı ve Araştırmalarına yeni bir alan daha eklendi. Yaklaşık 15 bin kişilik olduğu tahmin edilen, yıllar içinde toprak altında kalan ve bir kısmı da tahrip olan Zambaktepe’deki antik tiyatro alanında arkeolojik kazılar başladı. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, kazıların başladığı ilk gün çalışma alanını ziyaret ederek bilim ekibine başarılar diledi. Milattan önce 2. ve 3. yüzyıllarda inşa edildiği tahmin edilen tiyatro alanında başlayan kazı çalışmalarının kendisini çok heyecanlandırdığını belirten Başkan Erdem “Belediyemizin destekleri ile Nekropol Alanı, Kutsal Alan ve Kızada’da yürüten çalışmaların bir ayağı da bu yıldan itibaren Zambaktepe’de bulunan antik kent tiyatrosu alanı olacak. Hocalarımızın ifadelerine göre günümüzden 2 bin yıl önce bu alanda 15 bin kişilik bir anfi tiyatronun varlığından bahsediyoruz. Bugün itibari ile baktığımızda bile insanın heyecanlanmaması mümkün değil. Dolayısıyla bu antik tiyatro alanını ortaya çıkartıp Gölyazı’ya ve Bursa’ya kazandırdıkça heyecanımız daha da artacak. Böylece çok önemsediğimiz kültür ve sanat etkinlikleri için de eşsiz bir sahnemiz olacak” dedi.

ERDEM’DEN TEŞEKKÜR

“Bu çalışmalara Nilüfer Belediyesi her türlü desteği veriyor. Hem personel desteği hem de malzeme, ekipman ve ulaşım gibi her türlü desteği veriyoruz” diyen Başkan Erdem; “Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Bursa Müzeler Müdürlüğü başkanlığında, Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Şahin’in bilimsel danışmanlığında yürütülecek olan kazılarda toplam 15’i arkeolog 21 personel görev alıyor. Kazılarda ihtiyaç duyulan işçi istihdamını ise Gölyazı Mahallesi sakinleri arasından sağlıyoruz” diye konuştu.

Başkan Erdem, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ve Bursa Müze Müdürlüğü kazıdan sorumlu kazı komiseri İbrahim Arcagök’ün katılımı ile çalışmaları başlatan kazıların bilimsel danışmanı ve koordinatörü Prof. Dr. Derya Şahin ise, “Bu yıl sonuna kadar burada çalışacağız ve bu yılki tespitlerimize göre gelecek yıllar için daha büyük çaplı kazı planlamayı düşünüyoruz. Alanın korunan yerlerini açığa çıkartıp, diğer yerler için gerekli restorasyon çalışmaları neticesi, bu antik tiyatroyu kullanılabilir hale getirmek üzere bir projemiz var. Nilüfer Belediyesi’ne maddi ve manevi tüm destekleri için, arkeoloji bilimi, meslektaşlarımız ve öğrencilerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.