SON DAKİKA
Hava Durumu

HAKKIMIZDA

Hakkımızda

Prusa ŞEHRENGİZ Dergisi, Asuman Kurt Öge-İbrahim Öge çiftinin girişimleriyle 15 Nisan 2010’da “Türkiye’nin En İyi Yerel Tarih ve Kültür Dergisi” sloganıyla yayın hayatına başladı.

Halen Öge Yayıncılık Danışmanlık bünyesinde yayın hayatını sürdüren ŞEHRENGİZ Dergisi Bursa’daki asırlar öncesine dayanan “Şehrengiz Geleneği”ni, geleceğe taşımak adına önemli bir misyon üstelendi.

Farsça “şehr” ve “engîz” yani harekete getiren, karıştıran kelimelerinden oluşan “şehr-engîz” bir şehrin güzellerini, doğal ve tarihî güzellikleriyle sanat ve meslek dallarında ün yapmış kişileri ve onların sosyal durumlarını anlatır.

Kelime Farsça olsa da “Şehrengiz Geleneği” tamamen Türk Edebiyatının bir ürünüdür ve Bursa tarihi açısından da 16. yüzyılda şehrin zengin tasavvuf ve kültür ortamında tasavvuf ile edebiyatı buluşturan ünlü alim Lamii Çelebi’nin kaleme aldığı Bursa Şehrengiz’i büyük önem taşır.

Ünlü divan şairimiz Lamii Çelebi, Kanuni Sultan Süleyman’ın Bursa’yı ziyarete geleceğini duyması üzerine kendisine hediye etmek üzere kaleme aldığı Şehrengiz’de, şehrin güzellikleri, gezilip görülecek yerleri ve önemli kişileri betimlemiştir.

Uludağ, doğal güzellikler, saray, camiler, türbeler ve kaplıcaların yanı sıra Bursa’da metfun padişahlar ve hatta müezzinler de Lamii Çelebi’nin şiirlere konu olurken, Lamii Çelebi’yi örnek alan bugünün PRUSA ŞEHRENGİZ ekibi de aynı amaçla bu geleneği geleceğe taşımanın, yeni nesillerle buluşturmanın mücadelesini veriyor.

İki ayda bir okurlarıyla buluşan www.prusasehrengiz.com, www.bursasehrengiz.com ve asumankurtoge.com adresinden ulaşabileceğiniz Şehrengiz Dergisi, altı zengin üstü fakir Bursa’da bir avuç yazı gönüllüsü ile “inadına kültür, inadına tarih” demeye devam ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.