SON DAKİKA
Hava Durumu

ENERJİ MALİYETLERİ REKABETİ ETKİLİYOR

Dünya piyasalarında hammadde ve enerji maliyetlerindeki artış ülkemizi de olumsuz yönde etkilediğini bildiren Uludağ OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aydın “Zor koşullara rağmen üretim yapmaya devam eden sanayicimiz, artan maliyetler karşısında büyük güçlük çekmektedir” dedi.  

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2022 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2022 15:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursasehrengiz.com/
ENERJİ MALİYETLERİ  REKABETİ ETKİLİYOR

 

Bir yanda üretici enflasyonundaki artış, diğer yanda yaşanan küresel enerji krizi nedeniyle özellikle enerji maliyetlerindeki artış son zamanların değişmeyen gündemi haline geldi. Haliyle bütün dünyayı etkisi altına alan bu olumsuz tablonun ağır yükü tüketici gibi sanayicinin de belini bükmeye başladı.

Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Uludağ Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aydın, doğalgaz ve elektrik fiyatlarının paralelinde artan üretim maliyetlerinin iş dünyasını zora soktuğunu ifade etti. “Bu sadece Türkiye’nin değil, dünyanın problemi” diyen Yunus Aydın şunları kaydetti:

“Ülkemizin daha çok üretim yapıp, istihdama ihtiyacı vardır. Zor koşullara rağmen üretim yapan sanayicimiz, artan maliyetler karşısında maalesef büyük güçlük çekmektedir. Sanayicinin temel giderlerinin başında enerji maliyetleri gelmektedir. Sanayicimiz, kurdaki dalgalanma, hammadde fiyatlarındaki artış, tedarik sorunuyla uğraşırken enerji maliyetlerindeki sürekli artış rekabet gücünü olumsuz etkilemektedir. Bu şartlarda sanayicimiz üretim yapıp rekabet etmesi, öngörüde bulunup yatırım yapması zorlaşıyor. Enerji fiyatlarındaki artış ve öngörülememe yabancı yatırımcıların da önünü kesmektedir.”

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

Sanayicinin üretimi devam ettirip çarkların dönmesini sağlayabilmesi için üzerindeki yükün hafiflemesi gerektiğini belirten Uludağ OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aydın, “Maliyet enflasyonundaki artış konusunda, sanayicinin yanında olacak şekilde yeni düzenlemelere ihtiyaç var. Ve son olarak, enerji sorununun yaşandığı şu dönemde bir kez daha yenilenebilir enerji kaynakları gibi, enerji verimliliğinin de önemini anlamış olduk” şeklinde konuştu.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.