SON DAKİKA
Hava Durumu

Emir Karaca Ali'nin izinden: Ali Özkan

Şehrengiz’in biyografi yazıları kapsamında, “Doğduğu toprakların ruhunu yaşayan ve yaşatan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan”a mercek tuttuk…

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2024 16:11
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2024 16:11
Kaynak: P. Şehrengiz Dergisi
Emir Karaca Ali'nin izinden: Ali Özkan

Karacabey… Antik çağdan günümüze tarımsal üretimiyle öne çıkan, yetiştirdiği önemli şahsiyetlerle tarihe damga vuran Anadolu’nun, Bursa’nın bereketli bir köşesi. Roma ve Bizans döneminde Miletopolis olarak anılan Bitinya’dan, Lidya’ya, Pers uygarlığına birçok medeniyetin egemenlik savaşı verdiği bu bereketli diyar, gerçek kimliğini ve sahibini Osmanlı ile buldu. Karasi Beyliği’nin üzerine yürüyen Orhan Gazi’nin ilerleyişi sırasında Bizanslı yönetici Mihaliç’ten teslim aldığı ve sonrasında Mihaliç, Mihalici ve Mihalce adıyla anılan Karacabey’in, o dönemde yönetimi Osman Gazi’nin silah arkadaşı Emir Karaca Ali’nin sülalesine bırakıldı. Ve sonrasında bu bereketli ova tarımsal ve hayvansal üretimin en önemli merkezlerinden biri haline geldi. Osmanlı Sarayı’nın tüm yiyecek ihtiyacının karşılandığı Mihaliç, bugünkü ismini ise Emir Karaca Ali’nin torunu Rumeli Beylerbeyi Karaca Bey veya Karaca Paşa’dan aldı. Sultan II. Murad’ın İstanbul kuşatmasına katılan cesur komutanı, Fatih Sultan Mehmed’in Rumeli Beylerbeyi Dayı Karaca Bey, 20 Temmuz 1456’da Belgrad Kuşatmasında vefat edince, vasiyeti gereği doğup büyüdüğü topraklara defnedildi.

YENİLİKÇİ BAKIŞ AÇISI

İşte bu nedenle Dayı Karaca’nın ismiyle anılan Karacabey’de iki dönemdir şehremini koltuğunda Emir Karaca Ali’nin adaşı Ali Özkan oturuyor.

Peki kimdir Ali Özkan?

1 Ekim 1967’de Karacabey'de dünyaya gelen Ali Özkan; ilk, orta ve lise öğrenimini Karacabey'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamlayan Özkan, üniversite yıllarından itibaren ülke ve toplum sorunları ile yakından ilgilendi; pek çok siyasi ve sosyal çalışmada sorumluluk aldı, sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine aktif destek verdi. Ali Özkan, 2014’te “Belediye Başkanlığına” seçildiğinden günden beri, Emir Karaca Ali’nin şehreminisi olarak vizyonu, yenilikçi bakış açısı, katılımcı ve şeffaf yönetim biçimiyle, Karacabey’i çağdaş bir yerel yönetim anlayışıyla tanıştırdı.

Ali Özkan’ın halkla bütünleşen yaklaşımları, kent yönetimindeki başarılı çizgisi, sosyal, kültürel, ekonomik ve sportif konulardaki duyarlılığı ve mütevazı kişiliği hem Bursa hem de Türkiye genelinde takdir gördü.

ERDOĞAN İLE TANIŞMASI

Evli ve 2 kız çocuk babası Ali Özkan, siyasete henüz üniversite yıllarında ilgi duymaya başladı. Rahmetli Alparslan Türkeş’le beraber İstanbul'da siyasi çalışmalara katıldı. Türkeş ile aynı evde kalan öğrencilerden biri olan Ali Özkan, bu dönemde İstanbul Ülkü Ocakları İl Yönetim Kurulu Üyeliğini sürdürdü. Özkan, daha sonraki dönemde rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun isteği doğrultusunda kuruluşunda bulunduğu Nizamı Alem Ocaklarının çatısı altında birçok faaliyet gerçekleştirdi. Nizamı Alem Ocakları İstanbul İl Başkanlığını da üstlenen Ali Özkan, ilerleyen süreçte Büyük Birlik Partisi GYK üyeliği görevinde de bulundu.

Ali Özkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 1994'te İstanbul Belediye Başkanlığına seçilmesi vesilesiyle, Muhsin Yazıcıoğlu’yla birlikte gerçekleştirdikleri 'hayırlı olsun' ziyaretinde tanıştı. Özkan, siyasi hayatına 2000'li yılların başından itibaren katıldığı AK Parti saflarında devam etti. AK Parti’nin kuruluşundan itibaren çeşitli görevler üstlenen, Bursa İl Yönetim’inde yer alan Ali Özkan, 2014’te Karacabey Belediye Başkanlığına seçildi. Aynı başarıyı 2019 seçimlerinde de tekrarlayan ve 2024 Yerel Seçimleri öncesi yeniden Cumhur İttifakı’nın Karacabey Belediye Başkan Adayı ilan edilen Özkan, 3T ile formüle ettiği, Tarım, Teknoloji ve Turizm başlığında projeleri gibi, ilçesine kazandırdığı önemli altyapı yatırımlarıyla Karacabey'in gelişiminde önemli rol oynadı.

Kaynak: P. Şehrengiz Dergisi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.