SON DAKİKA
Hava Durumu

ULUDAĞ OSB ÇEVRECİ PROJELERİ İLE ÖRNEK OLMAYA DEVAM EDİYOR

“Çevreye duyarlılık konusunda OSB’lerin rolü çok büyük…” Uludağ Organize Sanayi Bölgesi ‘suyun geri kazanımı’, ‘baca filtreleme sistemleri’, ‘buhar üretim merkezi’ gibi çevreci projeleri hayata geçirmeye ve çevre bilinci konusunda örnek adımlar atmaya devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2022 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2022 16:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursasehrengiz.com/
ULUDAĞ OSB ÇEVRECİ PROJELERİ İLE ÖRNEK OLMAYA DEVAM EDİYOR

“Çevreye duyarlılık konusunda OSB’lerin rolü çok büyük…”

Bursa’nın üçüncü büyük Organize Sanayi Bölgesi olan ULUDAĞ Organize Sanayi Bölgesi, işletmelerin çevreye vereceği zararı önceden belirleyip en aza indirmek adına çevreci projelere imza atmaya devam ediyor.

Bu konuda gerekli çalışmaları yürütmekte olduklarını belirten ULUDAĞ OSB Başkanı Yunus Aydın çevreye karşı hassasiyetimiz ve duyarlılığımız öncelikli ilkelerimiz arasında ve bu konuda gerekli çalışma ve projeleri yürütmekteyiz diyerek şunları kaydetti: “Bunların başında su geri kazanımıyla ilgili yaptığımız fizibilite çalışmaları, bacalara kurulması gereken filtreleme sistemiyle ilgili bilinçlendirme ve buhar üretim merkezi projelerimiz devam etmektedir. Buhar Üretim merkezi projemiz faaliyete geçmiş durumdadır. Buhar üretim tesisimizle fabrikaların ihtiyacı olan buharı tek bir noktadan sağlayarak, kontrol edilebilir ve denetlenebilir bir sistemle çevreye olan zararı en aza indirerek, aynı zamanda yer altı su kullanımını azaltarak, ekolojik dengeye karşı duyarlılığımızı artırıp daha uygun maliyetlerle sanayicimizin ihtiyacı karşılanmaktadır. Ayrıca kaynaklarımızın korunması ve denetlenebilir olması adına yeraltı sularıyla ilgili çalışmaları DSİ’leriyle başlatmış bulunmaktayız. Hedeflerimiz arasında önceliğimiz üreterek ve istihdam yaratarak katma değer sağlarken planlı ve çevreye duyarlı hareket ederek örnek oluşturmaktadır.”

“SIFIR ATIK BELGESİ”

Kaynakların sadece ülkemizde değil tüm Dünya’da sorun haline geldiğini ve Dünya’yı tehdit eden çevresel problemlerin hızla arttığını da belirten Aydın “Çevresel sorunlar her geçen gün hızla artmaktadır. Bunların başında hızlı nüfus artışı, doğal kaynakların azalması, plansız şehirleşme, sanayi tesislerinin çoğalması, su ve hava kirliğinin olumsuz etkileri gelmektedir.  Doğamızın bizlere verdiği mesaj konusunda sosyal sorumluluklarımızın bilincinde davranmamız gerekmektedir. Uludağ OSB olarak gerekeni her zaman yapmakta hevesliyiz. Öncelikle yapmış olduğumuz çevresel faaliyetlerin başında bireysel bazda düşünerek uyguladığımız projelerin sürdürülebilirliği konusunda bireylerdeki çevreyi koruma bilincinin oluşturulması ve süreklilik arz etmesi gerekmektedir. Bu çerçevede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “Sıfır Atık Projesi” de önemli faaliyetler arasında yer almaktadır. Çevreye duyarlılık konusunda organize sanayi bölgelerinin rolü çok büyüktür. Uludağ Organize Sanayi Bölgesi olarak çevreye ve insan sağlığına gösterdiğimiz hassasiyet ve Değerli katılımcılarımızın duyarlılığıyla tüm sorumlulukları yerine getirerek ‘SIFIR ATIK BELGESİ’ni aldık. Sıfır Atık Projesi kapsamında çalışmalarımız devam etmektedir. İşletmelerinde toplumun bir parçası olduğunu düşündüğümüzde her işletmenin çevreye bilinçli olarak faaliyetlerini, üretimlerini sürdürmeleri gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir. Öncelikli hedefimiz projenin yaygınlaştırılması, sürekliliğinin sağlanması bireylerin ve işletmelerin çevreye duyarlı olma konusunda farkındalık sağlayarak gelecek nesillere daha temiz ve yaşanılabilir bir dünya bırakmaktır” dedi.

“ÇEVRECİ ÜRETİM BİLİNCİ”

Bölge organize sanayi bölgelerinin karma bir yapıda olsa da ağırlıklı olarak tekstil sektöründen oluştuğuna vurgu yapan Uludağ OSB Başkanı Yunus Aydın, tüm işletmeleri çevresel sorunlara karşı duyarlı olmaya davet etti. Bu konuda ihracat ağırlıklı çalışan firmaların çoğunlukla çevreci üretim ve çevreci ürün yapma bilincinde hareket ettiğini belirterek “Bu dönüşümün bir parçası olarak, eko etiket, yaşam döngüsü analizi, temiz üretim tekniklerinin uygulanması, ISO14001 Çevre Yönetim Sistemi uygulamaları, sürdürülebilir enerji sistemleri ve enerji verimliliği, sıfır atık projesi, baca gazlarında filtre sistemleri gibi birçok konuda gerekli önlemleri alarak sorumluluklarını yerine getirmektedir. Dünyamızın içinde bulunduğu durum hepimizin ortak sorunudur, bu anlamda bizlere düşen öncelikli olarak bireysel daha sonra kitlesel olarak gerekeni yaparak çevreye ve doğaya karşı sorumluluğumuzu yerine getirerek, bu bilinçle hareket etmektir” dedi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.