SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'nin yeni kültür rotası: MYRLEİA

Mudanya Belediyesi tarafından hazırlanan, kentin tarihi, kültürel ve doğal değerlerini kapsayan 131,6 kilometrelik kültür rotası, “Rota Myrleia” adıyla Türkiye’nin yeni “kültür rotası” ilan edildi.

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2023 12:55
Haber Güncellenme Tarihi: 28.12.2023 12:55
Kaynak: Bülten
Türkiye'nin yeni kültür rotası: MYRLEİA

Mudanya Belediyesi’nin ilçenin doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtmak için “Rota Myrleia” adı altında çalışmalarını tamamladığı “İnanç, Yürüyüş, Bisiklet ve Trekking” rotaları, Bursa Valiliği’nin oluru ile kültürel amaçlı rota ilan edildi. 2 bin 700 yıllık bir geçmişe sahip olan Mudanya’nın tarihi, kültürel ve doğal değerlerini kapsayan 131,6 kilometrelik kültür rotası, Turizm Amaçlı Sportif Yönetmeliği gereğince turizme kazandırıldı.

Bu kapsamda 20 kilometrelik Yürüyüş Rotası, Tirilye Mahallesi Çamlı Kahve, Aya Yani Kilisesi, Kapanca Antik Limanı, Ketendere Sahili Esence Sahili, Söğütpınar Sahil Yerleşkesi, Eğerce Sahil Yerleşkesi Mesudiye Bakıştepe Seyir Alanından oluşuyor.

31,6 kilometrelik Bisiklet Rotası, Tirilye Mahallesi Çamlı Kahve, Aya Yani Kilisesi, Kapanca Antik Limanı, Esence Sahil, Yalıçiftlik Mahallesi, Yaman Mahallesi, Çınarlı Mahallesi, Kaymakoba Mahallesi, Tirilye Sahilini, 17 kilometrelik Trekking Rotası ise Kumyaka Ayastafoni mevkii, Kumyaka Kirya mevkii, Çepni Mahallesi, Üsküptepe, Akyeller Selvilik mevkii, Kumkaya Lotus, Mavriya, Mankafa mevkii, Kumyaka köy meydanını kapsıyor. Uğur Mumcu Kültür Merkezi, Aydınpınar Kilisesi, Dereköy Kilisesi, Yaylacık Tatianos Anıtı, Mirzaoba Tarihi Minare, Sancak Anıtı ve Yörük Meydanı, Kaymakoba, Çınarlı, Yaman, Yalıçiftlik, Tirilye ve Kumyaka’nın bulunduğu 63 kilometrelik güzergâh ise İnanç Rotası olarak kabul edildi.

İSKENDER VE SEZAR

Şehrengiz Dergisi’ne projeyle ilgili düşüncelerini aktaran Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Myrleia, çağlar boyunca Prusa ad Olympum’un (Bursa) limanıydı. Antik çağ yazarlarından Plinius’un rivayetine göre; Kolophonlular tarafından bir koloni kenti olarak kuruldu. Büyük İskender’in imparatorluğun parçalanmasından sonra bir süre Bergama Krallığı’nın egemenliğinde kalan kent, Makedonya kralı 5. Philip tarafından İ.Ö. 202 yılında ele geçirilerek, Bithynia Kralı I. Prusisas’ın kontrolüne verildi. I. Prusisas kenti teslim aldıktan sonra tekrar inşa etti, eşi III. Apama’dan ilham alarak, adını Apameia olarak değiştirdi.

Plinius’a göre, Apameia kenti, Julius Caesar döneminde Romalıların eline geçince bir koloniye dönüştürülmüş ismi ise Colonia Iulia Concordia olmuştur. Bizans yönetiminde ise kentin adı dağlık bölge anlamına gelen ‘Montania’ olarak anılmıştır.  

2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti’ni insanlığın ortak mirası olarak gün yüzüne çıkarmayı hedefleyen belediyemiz, yüzyıllar boyu aldığı göçler sonucu birbirinden farklı inanç ve kültürle renklenen, tarihi değerlerin yanı sıra doğal ve kültürel varlıklarıyla yaşayan Mudanya’da yeni bir turizm atağında. Mudanya’nın geleceğini ‘kimlikli turizm’ çalışmalarıyla şekillendiriyoruz. İlçemizin doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtmak için ‘Rota Myrleia’ projesini hayata geçiriyoruz.

KÜLTÜR MİRASINI KORUMAK

Mudanya’da ‘Rota Myrleia’ çalışmasıyla doğa, kültür ve tarihe yolculuk başlıyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü koordinesinde Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin danışmanlığında hayata geçirdiğimiz bu proje kapsamında İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzün de katkılarıyla Mudanya’nın “Kıyı, Doğa Yürüyüş Rotası”, “Bisiklet Rotası”, “İnanç ve Kültür Rotası”, “Trekking Rotası”nı çıkardık. Mudanya’daki kültür mirasını koruyup gelecek kuşaklara taşımak, aynı zamanda ilçe merkezi ve kırsalın bağını güçlendirerek kentsel bütünlük oluşturmak amacıyla daha önce Nilüfer Belediyesi tarafından geliştirilen trekking, bisiklet ve atlı yürüyüş parkurundan oluşan “Mysia Yolları” projesinin Mudanya ayağını Bursa’ya kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz.

DAYANIŞMA VE BİRLİK DUYGULARI

Myrleia’dan günümüze kültürel mirasın korunması ve gün yüzüne çıkarılması konusunda arkeolojik kazıların devam etmesi noktasında verdiğimiz mücadeleye; kentimizin tüm özelliklerinin tanıtım ve yayın çalışmalarını da katarak bütüncül bir yol izliyoruz. Tarihi ve kültürel mirasın, bir toplumun üyelerine ortak geçmişlerini anlatan, aralarındaki dayanışma ve birlik duygularını güçlendiren bir hazine olduğu gerçeğinden hareketle “Rota Myrleia” ile tüm tarih ve doğaseverleri Mudanyamızda keyifli bir yolculuğa çıkarıyoruz.

Bu proje; kentimizin kültürünü, tarihi ve turistik değerlerini, kültürel varlıklarını ve sahip olduğu güzellikleri tanımanıza olanak sağlayacaktır. Rotanız Myrleia olsun…

 

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.