SON DAKİKA
Hava Durumu

“Türkiye’nin Davos’u Bursa Business School”

Kaderine terk edilen tarihi Uludağ Kirazlıyayla Sanatoryumu, BTSO’nun hassasiyetle gerçekleştirdiği renovasyonun ardından ‘yaşam boyu eğitim merkezi’ olarak yeniden hayat buldu. Tarihi yapı, Bursa Business School markasıyla Uludağ’da Türkiye’nin Davos’u vizyonu doğrultusunda ulusal ve uluslararası düzeyde hizmet vermeye başladı.

Haber Giriş Tarihi: 08.11.2023 20:45
Haber Güncellenme Tarihi: 08.11.2023 20:45
Kaynak: Bülten
“Türkiye’nin Davos’u  Bursa Business School”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Bursa Business School, yalnızca Türk iş dünyasının değil yakın coğrafyanın ve uluslararası şirketlerin de eğitim merkezi olacak.” dedi.

İbrahim Burkay, Kirazlıyayla Sanatoryum Binası’nın Cumhuriyet tarihinin en önemli eserleri arasında yer aldığını söyledi. Anıtkabir’in mimarı Ordinaryus Prof. Dr. Emin Onat ve Türkiye’nin ilk kadın mimarlarından Prof. Dr. Leman Cevat Tomsu tarafından ortaklaşa tasarlanan yapının 1949 yılında sanatoryum olarak hayata geçtiğini, ilerleyen yıllarda ise farklı amaçlarla kullanıldığını ifade eden Başkan Burkay, bu tarihi yapıyı 2014 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın BTSO’ya tahsis ettiğini belirtti.

EN KAPSAMLI RENOVASYON

Başkan Burkay, Kirazlıyayla Sanatoryumu’nun kullanıldığı dönemdeki özensiz müdahaleler ve atıl kaldığı yıllarda uğradığı tahribatlarla ciddi ölçüde zarar gördüğünü ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığına değindi.

“BTSO’da göreve geldiğimiz 2013’te hedeflediğimiz projelerden biri de iş dünyamız için eğitim merkezi olarak hizmet verecek ve dünyada INSEAD, Wilton Park, Harvard Business School gibi örnekleri olan bir yapıyı kentimize kazandırmaktı” diyen BTSO Başkanı Burkay, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda Uludağ Kirazlıyayla Sanatoryumu’nu yaşam boyu eğitim merkezi olarak yeniden kurguladık. Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun onayıyla doğal dokuya zarar vermeden ve yeni bir yapı eklemeden restorasyon sürecini tamamladık. Bu süreçte, Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun Uludağ Kirazlıyayla Sanatoryumu’nda dünyadaki ödüllü örneklerindeki gibi tarihi yapıların, kullanılarak korunmasına imkan sağlayan vizyoner bir yaklaşımı önceliklendirmesi çok önemliydi.”

“ULUDAĞ YENİ DAVOS OLACAK”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, “Toplam 256 bin metrekarelik bir alanda, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı renovasyon projelerinden birini gerçekleştirerek bu eşsiz yapıyı ‘Bursa Business School’ konseptiyle iş dünyamızın ve ülkemizin hizmetine kazandırdık.” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Uludağ’ı Davos yapalım” vizyonu doğrultusunda hayata geçirilen projenin Uludağ’ın marka değerini güçlendirecek çok önemli bir eser olduğunu belirten İbrahim Burkay, “Bursa Business School, Bursa’nın en önemli değerlerinden olan Uludağ’ın sadece kış aylarında değil yılın 12 ayı boyunca nitelikli turist ağırlayan bir cazibe merkezi olmasını sağlayacak” şeklinde konuştu.

İŞ DÜNYASINA ARMAĞAN EDİYORUZ

Merkezin, tüm şirketler, kurumlar ve iş dünyası kuruluşları tarafından kullanılabileceğini kaydeden Başkan Burkay, “Bursa Business School’u biz iş dünyamıza armağan ediyoruz. Burada iş dünyamız için üst düzey eğitimler, şirket toplantıları, ulusal ve uluslararası düzeyde kongreler, yerli ve yabancı doruk toplantıları düzenlenebilecek. Merkezde otel ve kongre binası, toplantı ve konferans salonları, çalışma odaları, sanat galerileri ve kütüphane gibi imkanların yanı sıra klinik ve sağlık programları da olacak. Sadece Türkiye değil Körfez ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Kuzey Afrika ve Avrupa iş dünyasının ve uluslararası şirketlerin de eğitim merkezi olma vizyonuna sahip Bursa Business School, çalışma hayatının önemli başlıklarını içeren eğitim-gelişim faaliyetleri yürütecek. Bu tarz merkezler dünyada önemli bir yükseliş trendinde. Bursa Business School bu anlamda Türkiye’deki ilk ve tek merkez. Bu merkezin hayata geçmesi bulunduğumuz coğrafyanın en büyük ihtiyaçlarından birini karşılamış oldu.” dedi.

“EĞİTİM VE YENİ EKONOMİYE HAZIRLIK”

Tüm dünyada gelişen yeni ekonomi anlayışının yeni oyuncuları ve yeni alanları beraberinde getirdiğini vurgulayan Başkan Burkay, “Özellikle dijitalleşme ile birlikte ekonomiye birçok yeni kavram ve yeni anlayış girdi. Bursa Business School işte bu yeni kavramların şirketlere aktarılması konusunda önemli bir görev üstlenecek. Bursa’daki üniversitelerimizle birlikte Türkiye ve dünya sıralamasında en üst sıralarda yer alan üniversitelerle işbirliklerimiz olacak. Burada şirketlerin, özellikle üst düzey yöneticilerin değişen konjonktür ve şartlara bağlı olarak bilgilerini güncellemelerini sağlayacağız. İş dünyası ve şirketlere yönelik özel eğitim programları düzenleyeceğiz.” diye konuştu.

İLK ETKİNLİK TÜM DÜNYADA SES GETİRDİ

Başkan Burkay, Bursa Business School’u (BBS) uluslararası büyük bir etkinlik olan ASE Planetary Congress ile hizmete açtıklarını belirterek, “Gelecek 50 yılda dünyanın ekonomik gelişimine yön verecek ilk 5 alandan birini uzay-havacılık olarak değerlendirdiğimiz için GUHEM’i vizyon olarak ortaya koymuştuk. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleri, TÜBİTAK ve Bursa Büyükşehir Belediyemizin stratejik işbirliği ile hayata geçirdiğimiz GUHEM, Bursa’yı çok önemli bir noktaya getirdi. Uludağ’da 70’in üzerinde astronotun katılımıyla Planetary Congress’i BBS’in ev sahipliğinde düzenledik. Bu önemli zirve, tüm dünyada Bursa farkındalığını da artırmış oldu.” dedi. 

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.