SON DAKİKA
Hava Durumu

Sloganı: Bu defa Erkan Aydın

Bursa’nın en büyük ilçesi Osmangazi’nin belediye başkanlığına CHP’den ikinci kez talip olan CHP Bursa eski Milletvekili Erkan Aydın, “Ben Bursalıyım ve bu kente vefa borcum var. Bu borcu Bursa’nın kalbi olan Osmangazi’ye hizmet ile ödemek istiyorum” diyor.

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2024 14:55
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2024 14:55
Kaynak: Sibel Barutcu
Sloganı: Bu defa Erkan Aydın

31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde sahada dikkat çeken isimlerden biri de CHP Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın…

İki dönem parlomentoda Bursa’yı temsil eden Erkan Aydın, arkadaşımız Sibel Barutcu’nun sorularını cevapladı.

Sayın Erkan Aydın, sizi tanımayanlara anlatmak amacıyla öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

1974’te İstanbul’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitiminin ardından Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldum. Mesleğim eczacılık. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernekler, federasyon ve konfederasyonlarda aktif görevler aldım. Orhaneli-Keles-Büyükorhan Harmancık ve Osmangazi'ye bağlı Dağ Köyleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Genel Başkanlığını yürüttüm. 25 ve 26. Dönemde Bursa Milletvekili seçildim. Parlamentodaki görevim sırasında çeşitli araştırma komisyonları ve dilekçe komisyonu ve Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA) Türk Grubu Üyeliklerinde bulundum. Evli ve iki çocuk babasıyım.

HEM DE ÇOK KISA SÜREDE

Sıklıkla Osmangazi’yi planlı şehirciliğin merkezi yapacağınızı dile getiriyorsunuz? Bu başlığı biraç açar mısınız?

Ben Bursalıyım ve bu kente vefa borcum var. Bu borcu Bursa’nın kalbi olan Osmangazi’ye hizmet ile ödemek istiyorum. İlk yapacağımız işlerden biri Osmangazi’yi tarihini unutmadan gençleştirmek. Çünkü bu haliyle bu yapıların ne ayakta durması mümkün ne de olası bir depreme karşı direnebilmesi. Bilim adamlarına göre deprem olasılığı her geçen gün artıyor ve Bursa’nın fay hatlarındaki hareketlililik daha ürkütücü boyutlara ulaşıyor. Ve her geçen gün konut sorunu dağ gibi büyüyor. Bu nedenle ilk hedefimiz Osmangazi’yi geçmişten geleceğe dönüştürmek.

Ancak, buranın altını kalın çizgiyle çiziyoruz. Bizim kentsel dönüşüm olarak adlandırılan şehir mezarlıkları kurmak değil. TOKİ yapıları örneğinde olduğu şehir mezarlıkları değil yaşanabilir, yurttaşımızın gereksenimlerini karşılayacak ve yurttaşımıza layık binalar inşa etmek.

Mahalle kültürünü koruyarak, insanımızın nefes alacağı, yüreyeceği, koşacağı, Uludağ’ın havasını soluyacağı alanlar oluşturmak. İlk hedefimiz imrenilecek, örnek gösterilecek  bir dünya kenti: Osmangazi. Hem de çok kısa sürede…

BİLİMİN IŞIĞINDA HAZIRLIK

Bir gazetede okudum, dikkatimi çekti. Diyorsunuz ki “engelelenebilir bir afet, engellenemez kıyamete dönüşüyor…” Bu cümleyi biraz detaylandırır mısınız?

Geçmişi geleceğe dönüştürmede en önemli hedeflerimizden konutların Japonya örneğinde olduğu gibi şiddetli bir depremde bile hasar görmeden ayakta kalması. Bilimin ışığında yapılıacak zemin edüt çalışmaları, sağlam temeller ve yeni modern mühendislik çalışmalarınımızın esasını oluşturacaktır. Bunun yanısıra;

Tarihi binalarımızın hepsi TMMOB, Çevre Mühendisli Odası , akademisyerlerden oluşan bilim kurulumuzun hazırlayacağı planlar çerçevesinde yeniden gözden geçirilecektir. Zengin kültürel mirasımızın zarar görmesine izin verilmeyecektir. Diğer yandan Osmangazi’de kentsel dönüşüm dışında kalan tüm konut, kamu binaları, hastaneler  ve işyerlerinin depreme hazırlıklı olup olmadığı denetlenecektir.

Asl olan, olası bir afette tek vatandaşımızın burnunu bile kanamaması.

HALKÇI BELEDİYECİLİK

Bu seçimde özellikle ekonomik sorunlar sıklıkla dillendiriliyor ve siz de yoksullukla mücadele için halkçı belediye vaatinde bulunuyorsunuz!

Ülkemizdeki ekonomik kriz her geçen gün büyümektedir. Görünen o ki; Mart ayından sonra da bu kriz daha da derinleşecektir. Dövizdeki her günkü artış yoksulluğu artırmaktadadır. Bugün için bu krizden en fazla esnafımız, emeklimiz, asgari ücretli ve asgari ücretin altında çalışanlarımızın ve ev kadınlarımızın  etkilendiği çok aşikardır.

Halkçı belediyecilik anlaşıyımızla gelir seviyesini belgeleyen her haneye destek sağlanacaktır. Bununla birlikte çocuklarımıza düzenli olarak süt ve okullara kumanya desteği sağlanacaktır.

Yine bu başlıkta Osmangazi’de mevcut kreşler yetersiz kalmakta, aileler mağduriyet yaşamaktadır. Kamuya ait kreşler yetersiz özel kreşler ise pahalıdır. İlk adımlarımızdan biri de çalışan ailelerin bu sorunlarını ortadan kaldırmak olacaktır. Hedefimiz hemen hemen her mahalleye kreş açmaktır. Çalışan aileler ücretsiz ya da minimum bir ücretle çocuklarını gönül rahatlığıyla kreşe yollayabilecektir.

KÖKTEN ÇÖZÜM İÇİN

Seçim çalışmanızda uyuşturucu ile mücadele konusuna da eğiliyorsunuz. Konuya ilişkin görüşlerinizi alabilir miyim?

Uluslararası bir sorun olarak karşımıza çıkan uyuşturucu bağımlılığı ne yazık ki ilçemizi de etkilemektedir. Gençlerimiz uyuşturucu tehditinin gölgesi altındadır. Aileler ise endişelidir. Kökten çözümümüz gençleri spora yönlendirmektir. Bunun için de her mahalleye bir çok branşı kapsayacak spor tesisleri yapılacak, gençlerimiz bu tesislerden ücretsiz yararlanabilecektir.

Bütün bunların yanısıra Osmangazi sanatın da merkezi olacak. Osmangazi Belediye Tiyatrosu düzenli olarak perde açacak , önemli reperutarla  başarılı rejilirle tüm Türkiye’de adını duyaracaktır. Ayrıca ulusal ve uluslarası festivallerde ilçemizin adını duyaracaktır. Bunun yanısıra; açık hava sinemaları, konser salonlarıyla sanatın bütün dalları Osmangazi’nin bir parçası olarak yurttaşlarımızla buluşacaktır.

Kaynak: Sibel Barutcu

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.