SON DAKİKA
Hava Durumu

NÖBETÇİ KİTAPHANELEDE GELECEĞİN TEMELLERİ ATILIYOR

İnegöl Belediyesi’nin hayata geçirdiği Nöbetçi Kitaphanelerde, öğrenciler geleceklerinin temelini atıyor. Özellikle sınav öncesi dönemlerde yoğun ilgi gören Nöbetçi Kitaphaneler hem içerisindeki eserler hem de teknolojik donanımıyla dikkat çekiyor. İnegöl Belediyesi, 2020 yılında şehre kazandırdığı Nöbetçi Kitaphane ile gençler için eşi benzeri olmayan bir mekan oluşturdu. Hem lise hem üniversite düzeyinde öğrencilerin yoğun olarak kullandığı, aynı

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2022 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2022 00:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursasehrengiz.com/
NÖBETÇİ KİTAPHANELEDE GELECEĞİN TEMELLERİ ATILIYOR

İnegöl Belediyesi’nin hayata geçirdiği Nöbetçi Kitaphanelerde, öğrenciler geleceklerinin temelini atıyor. Özellikle sınav öncesi dönemlerde yoğun ilgi gören Nöbetçi Kitaphaneler hem içerisindeki eserler hem de teknolojik donanımıyla dikkat çekiyor.

İnegöl Belediyesi, 2020 yılında şehre kazandırdığı Nöbetçi Kitaphane ile gençler için eşi benzeri olmayan bir mekan oluşturdu. Hem lise hem üniversite düzeyinde öğrencilerin yoğun olarak kullandığı, aynı zamanda farklı sınavlara girecek öğrencilerin de yoğun maratona hazırlanmak için tercih ettiği Nöbetçi kitaphane, ilk günden itibaren yoğun ilgiyle karşılaştı. Tarihi binanın restore edilerek şehre kazandırıldığı Nöbetçi Kitaphaneye yönelik bu yoğun ilgi sonrası, 2021 yılında bir kitaphane daha açıldı.

İnegöl Belediyesi, ikinci Nöbetçi Kitaphaneyi Gençlik Merkezinin zemin katında hizmete aldı. 160 öğrencinin aynı anda faydalanabileceği, teknolojiyle donatılmış ve engelli bireylerin de rahatlıkla ulaşıp kullanabileceği özellikteki yapısıyla engelli dostu olan yeni Kitaphane, ilk günden itibaren öğrencilerin büyük ilgisiyle karşılaştı. İçerisinde 8.500 kitap bulunan ve aynı zamanda ücretsiz çay ve kahve ikramlarının yapıldığı Nöbetçi Kitaphanede; kitap okuma alanları, ders çalışma alanları, görme engelliler için Braille kabartma yazıcı, sanal gerçeklik platformu, katalog tarama sistemi ve bilgisayar alanları yer alıyor. Üyelik ve randevu sistemiyle hizmet veren merkez, pandemi sürecinde kapasitesinin yüzde 50’si ile hizmet veriyor.

BAŞKAN TABAN DA KAYIT YAPTIRDI

Belediye Başkanı Alper Taban, yeni Nöbetçi Kitaphaneyi hizmete girmesinin ardından ziyaret ederek incelemelerde bulundu ve ilçe halkına hayırlı olması dileklerini iletti. Ders çalışan öğrencilerle sohbet eden Başkan Taban, kendisi de kitaphaneye otomat üzerinden kayıt yaptırdı.

KİTAPHANELERİN SAYISINI ARTTIRMAK İSTİYORUZ

Burada bir açıklama da yapan Başkan Alper Taban, “Uzun yıllar boş kalan ve sonrasında kültür sanat icraatları için kullanılmaya başlanan, alt katlarında da işletmelerin yer aldığı tarihi binamızdayız. Gençlik Merkezimizin alt katı bugün itibariyle de bir kitaphane olarak hizmet vermeye başladı. Kitaphanelerin sayısını şehrimizde arttırmak istiyoruz. İnsanların elini altında, erişebileceği yakınlıkta olmasını istiyoruz. İlk Nöbetçi Kitaphane adı altında açtığımız merkezden öğrencilerimizin ve gençlerimizin faydalandığını, istifade ettiğini, memnun kaldığını gördük. Burada da yine imkanı arttırarak daha fazlaca öğrencimizin, gencimizin bu merkezden istifade etmesini istedik” dedi.

İÇERİDE YOK YOK

Burada tarihi bir yapı, tarihi bir doku olduğuna vurgu yapan Taban, “Ahşabın insanın içini aydınlattığı çok güzel bir havası var. İnsanın ruhunu dinlendiren bir yapı. Mayıs ayı itibariyle merkezimiz öğrenci kabulüne başladı. Arkadaşlarımız gelip derslerini çalışabilirler, kitaplarını okuyabilirler. Burası aynı zamanda engelli dostu bir merkez. Düzayak olması nedeniyle tüm bireyler gelip rahatlıkla istifade edebilir. Ayrıca tüm özel bireylerimiz için de bir pozitif yaklaşım sergileyerek onlar için de oturum alanları ayırdık. Burada aynı anda 160 öğrencimiz kalabilir. Ancak pandemi sürecinde bu sayıyı yarı yarıya düşürmek durumundayız. Merkezimizde yaklaşık 8500 kitap yer alıyor. 13 yaş üstü tüm bireyler gelip buradan istifade edebilir. Yine diz üstü bilgisayarıyla gelip çalışmak isteyenler için bir bölüm ayrıldı. Buradaki var olan bilgisayarlardan da gençlerimizin kullanıp araştırmalarını yapmaları mümkün. Ücretsiz wifi hizmetimiz olacak ve çay kahve otomatlarımızdan da tüm bireyler ücretsiz olarak yararlanabilecekler. Kitaphanemizin girişinde üyelik yapabilecekleri ve aradıkları kitapları sorgulayabilecekleri otomatlarımız da mevcut. Aynı zamanda kütüphanemize gelmeden e-devlet üzerinden de üyelik işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Merkezimizde VR dediğimiz sanal gerçeklik alanımız da var. Bir taraftan hoşça vakit geçirip bir taraftan ders çalışılabilecek bir mekan oldu burası. Görme engelli bireylerimiz için de Braille alfabesiyle kabartma klavye ve yazıcı kullanımını gerçekleştirdik. Onlar da buradan çıktılarını rahatlıkla alabilecekler” açıklamalarında bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.