SON DAKİKA
Hava Durumu

İNEGÖL’DE YARDIM SEFERBERLİĞİ!

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen deprem sonrası ilk andan itibaren seferber olan İnegöl Belediyesi, şehrin tüm imkanlarıyla depremzedelerin yanında olmaya devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2023 23:11
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2023 23:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursasehrengiz.com/
İNEGÖL’DE YARDIM SEFERBERLİĞİ!

Bir yandan şehirde başlatılan yardım kampanyası ile yüzlere TIR bölgeye sevk edilirken, bir yandan da Belediye Başkanı Alper Taban Kahramanmaraş ve Hatay’a yapılan görevlendirme ile bölgede çalışmaları yerinde koordine etti. İnegöl’e de yüzlerce depremzede aile getirilerek, şehirde onlar için yeni birer yuva kuruldu. Türkiye, tarihin en büyük depremiyle sarsıldı. 06 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki büyük depremden 11 il etkilendi. On binlerce evin yıkıldığı, on binlerce vatandaşlarımızın hayatını kaybettiği ve yüz binlerin yaralandığı deprem felaketi sonrası, tüm yurtta adeta yardım seferberliği başlatıldı. Bu süreçte İnegöl Belediyesi de şehrin tüm imkanlarıyla deprem bölgesinin yardımına koştu. Şehrin topyekun destek verdiği yardım seferberliği kapsamında hem deprem bölgesinde yaralar sarıldı hem de depremzedeler İnegöl’e getirilerek burada şehirleri yeniden inşa edilene kadar kullanmaları için yeni birer yuva kuruldu.

ARAMA KURTARMA EKİPLERİ

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, deprem sonrası yapılan çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Ülkemizin asrın felaketi olarak adlandırılan bir afetle karşı karşıya kaldığını hatırlatan Başkan Taban, “Bu yaşanan gerçekten tarif edilmesi dahi çok zor bir afet. 11 ilimizde yıkıma neden olan bir deprem yaşadık. İlk andan itibaren İnegöl Belediyesi olarak harekete geçtik. Depremin hemen ardından sabah 08.30’da İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Ekibimizi (İNDAK) İnegöl’den 38 kişilik grupla bölgeye sevk ettik. Ardından birkaç saat arayla yeni ekipler de bölgeye ulaşmak üzere yola çıktı. Belediye personelimizden oluşan ve daha önce AFAD tarafından eğitimler verilen 30 kişilik yerel destek ekibimiz de deprem bölgesine sevk edildi. Arama kurtarma çalışmaları süresince İnegöl’ümüzden 200’e yakın arama kurtarma gönüllüsü deprem bölgesinde çalışmalara katıldı. Özellikle İNDAK ekibimizin yaptığı çalışmalar, ülke genelinde takdir ile karşılandı. Öte yandan bölgede temizlik hizmetlerinin de yürütülmesi gerekiyor. Bu nedenle 2 temizlik aracı ile 6 personelimizi de temizlik hizmetleri kapsamında bölgeye sevk ettik. Yine Bakanlığımızın koordinasyonunda binalardaki hasar tespit çalışmaları için de İmar İşleri Müdürümüz ve 5 mühendisimiz olmak üzere 6 personelimizi deprem bölgesine gönderdik. Onlar da bir yandan çalışmalarına devam ediyorlar” dedi.

700’Ü AŞKIN YARDIM TIRI

Depremin hemen ardından şehrimizde bir yardım kampanyası başlattık. İlçe halkımız da bu kampanyaya sahip çıktı. Depremzede vatandaşlarımız için adeta İnegöl kenetlendi, tek yumruk oldu. Özellikle ilk bir haftalık süreçte yardım toplama merkezine dönüştürdüğümüz Belediye Spor Salonumuzda gönüllü vatandaşlarımızla birlikte personelimiz insanüstü bir gayret sarf ederek her gün onlarca tırı İnegöl’den deprem bölgesine sevk etti. Burada sistematik bir çalışma ortaya koyduk. Çağrımız ile İnegöl’ün yarısı yardım taşırken, yarısı da salonda yardımların paketlenmesi, tırlara yüklenmesinde yardımcı oldu. Şu anda toplamda 700’ü aşkın yardım tırını deprem bölgesine ulaştırdık İnegöl olarak. Bunların içerisinde hem insani yardım malzemeleri hem jeneratör gibi araç gereçler hem de iş makinesi vb. araç gereçler var. Ben bu vesileyle ilçe halkımıza da sundukları katkılardan dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DEPREMZEDELERE YEMEK

Bölgede hem depremzede vatandaşlar hem de Türkiye’nin dört bir yanından giden görevliler ve arama kurtarma ekipleri için en önemli konunun yemek olduğunu hatırlatan Başkan Taban, şöyle devam etti:

“Havaların da soğuk olması nedeniyle orada bir sıcak çorba çok mühim. Biz de hemen Gastro İnegöl Mutfağımız organizasyonuyla burada bir mobil yemek tırı oluşturduk ve bölgeye gönderdik. Yemek tırımız AFAD tarafından Kahramanmaraş Onikişubat ilçesinde görevlendirildi. Burada her gün 11 bin kişilik sıcak yemek çıkarılıyor.”

BAŞKAN TABAN’A GÖREVLENDİRME

“Burada bir yandan yardımlar toplanıp sevk edilirken, arama kurtarma ekiplerimiz bölgede hummalı bir çalışma sürdürürken, İlçe Başkanımız ile birlikte bize de önce Kahramanmaraş Onikişubat ilçesinde, ardından da Hatay’ın Kumlu ilçesinde genel merkezimiz tarafından görevlendirme yapıldı. Özellikle Kahramanmaraş’ta hem ekiplerin yönlendirilmesi hem yardımların koordinasyonu noktasında çalışmaları bizzat yerinde yürüttük. Bölgedeki Belediye Başkanımız ve Kaymakamımıza destek verdik.”

KARDEŞ EVİM İLE YENİ YUVALAR

“Bir yandan deprem bölgesinde yaralar sarılırken, diğer yandan depremzede vatandaşlarımız için şehirleri yeniden ayağa kalkana kadar konut e konaklama sorununu çözmek adına bir girişimimiz oldu. Yine AFAD, STK’larımız ve vatandaşlarımız, iş birliğinde “Kardeş Evim” projesini başlattık. Şehrimizde 294 haneye kucak açtık. 294 evde toplam 1832 depremzede aile için yeni bir yuva kurduk. Burada da ilçe halkımız elinden gelen desteği sundu. Gerek ev bulunmasında gerek evlerin içinin düzülmesinde… Çoğu vatandaşlarımız kira dahi istemedi. İlçe halkımıza bu sahiplenme ve yardımseverliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Aynı şekilde gelen vatandaşlarımıza iş imkanı oluşturmak adına da bir İstihdam Seferberliği başlattık. Yine pek çok vatandaşımız bu sayede kısa sürede iş sahibi oldu.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.