SON DAKİKA
Hava Durumu

Hayatı ve projeleriyle Bursa sevdalısı Sedat Yalçın

Bursa siyasetinin son 20 yılına iz bırakan Sedat Yalçın, Yeniden Refah Partisi (YRP) Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak “benim tek sevdam” dediği Bursa’yı yönetmeye talip oldu. Peki kimdir Sedat Yalçın ve Bursa’ya dair projeleri nelerdir? Neslihan Çelik Alkoçlar’ın kaleminden işte cevabı...

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2024 14:13
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2024 14:13
Kaynak: P. Şehrengiz Dergisi
Hayatı ve projeleriyle Bursa sevdalısı Sedat Yalçın

1961 yılında dünyaya gelen Sedat Yalçın, 1982 yılında Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, Maliye Bakanlığı’nda 10 yıl süre ile vergi başmüfettişliği yaptı. Türkiye’nin birçok bölgesinde vergi incelemeleri ve kamu kurumları teftiş görevlerini yerine getirdi. Yalçın, 10 yıllık Maliye Bakanlığı Vergi Başmüfettişliği görevinin ardından devlet tecrübesini Ankara Defter Yardımcılığı görevini yürüterek devam ettirdi. Devletin işleyişine ve kurumsal yapısına oldukça fazla hakim olan Yalçın, daha sonra Yeminli Mali Müşavir ve Bağımsız Baş Denetçi sıfatları ile 20 yıla yakın süre yabancı sermayeli büyük ölçekli şirketlerde ve farklı sektörlerde vergi danışmanlığı ile bağımsız denetim çalışmaları yaptı.

Ekonomiye olan hakimiyeti ve şehircilik alanındaki çalışmaları ile vizyon projeler ortaya koyan Yalçın’ın ekonomi, kamu maliyesi, kent ekonomileri ve sürdürülebilir kentler ile ilgili kitap ve makaleleri yerel ve ulusal basının yanı sıra hakemli dergilerde yayınlandı. Devletin çeşitli kademelerinde edindiği deneyimi siyaset alanına da taşıyan Sedat Yalçın, bu başlıkta 20 yılı aşan kariyerinde, Bursa’da Adalet ve Kalkınma Partisi’ne il başkanlığı yaptığı 5 yıl boyunca gerçekleşen yerel ve genel seçimlerde, Türkiye ortalamasının üzerinde alınan rekor oy oranlarıyla büyük başarı elde etti.  

2023 BURSA KENT VİZYONU

Yalçın, 2014 yılında alanında uzman olan uluslararası isimlerle birlikte Türkiye’de ilk sayılabilecek bir çalışma ile ‘Bursa 2023 Kent Vizyonu’nu isimli bir çalışmaya imza attı. Bu çalışmayı ekibi, düzenlediği bir toplantı ile Bursa halkıyla paylaştı. Devamında ‘İklim Değişikliği ve Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın Türkiye ekonomisi ve kentler üzerinde oluşturacağı etkileri araştırmak ve yol gösterici çalışmalar yürütmek üzere tecrübeli ve uzman bir grupla Sürdürülebilir Kent Araştırmaları Derneği (SÜKAD)’nin kurucu başkanlığını üstlendi. Eğitim, seyahat ve iş gezisi kapsamında bulunduğu Avrupa, Kuzey Amerika, Afrika, Çin, Japonya ve Balkanlarda 45 ülke ve 100’ün üzerindeki şehirde yerel yönetim hizmet, proje ve yatırımlarını yerinde inceledi. Yaşanabilir ve sürdürülebilir kent projeleri üzerinde duran Sedat Yalçın, bugün sahip olduğu bilgi birikimiyle siyasetçiler ve araştırmacılar için adeta bir rol model haline geldi. Bursaspor Divan Kurulu, Bursa Yeminli Mali Müşavirler Odası, Kızılay Bursa Şubesi, Maliye Gelirler Kontrolörleri Vakfı ve Kamu Politikaları Enstitüsü üyeliklerinin yanı sıra Balkan-Kafkas ve Anadolu’nun çeşitli şehirlerine ait yöre derneklerinde “Onur” üyelikleri bulunan Sedat Yalçın’ın uzmanlık alanı EkonomiKamu Maliyesi ve Yönetimi ile Türk Vergi Sistemi’nin yanı sıra çalışma ve iş hayatı süresi boyunca şu başlıklara yönelik özel çalışmalar yaptı:

“Kent Yönetimleri ve Sürdürülebilir Şehircilik uygulamaları (Tüm Alt Başlıklarda). İklim Değişikliği. Kamu, Özel sektör ve Şehirlerimiz açılarından Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında yaşanacak dönüşümler. Tarım-Hayvancılık. Kırsal Kalkınma. Gıda Güvenliği. Enerji Arz Güvenliği. Fosil Yakıt Kullanımı. Yeşil Enerji Kaynakları. KOBİ Sorunları. Sanayi ve Tarımda Ölçek Sorunları ile Verimlilik ve Katma Değerli Üretim Hedefleri.
Genç, Kadın, Yaşlı, Engelli vb. Dezavantajlı Gruplar İçin Yürütülecek Sosyal Politikalar.”

İyi derecede İngilizce bilen Sedat Yalçın Evli ve 2 çocuk babası.

 

DENEYİM, VİZYON VE KARARLILIK

Yeniden Refah Partisi (YRP) Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın’ın Bursa dair bakışı ve projelerine gelince; Bilgi birikimiyle farkını ortaya koymuş durumda.

Siyasetin mutfağından gelen, bu alanda 20 yılı aşan kariyeri boyunca birçok önemli çalışmaya imza atan Yalçın, sadece parti tabanında değil diğer parti teşkilatları ve seçmen kitlelerinin de ilgi odağı olmuş durumda. Kente ve kent sorunlarına yönelik bütüncül ve yenilikçi yaklaşımı, özellikle şehircilik alanındaki çalışmalarıyla muhalefetin dahi bir hayranlığını kazandığını söylesek yanılmış olmayız. Sedat Yalçın’ın ortaya koyduğu fikirleri ve her biri nakış gibi ince ince işlenmiş projeleri sadece dünün konusu değil elbette. Her açıklaması, engin bilgi birikimi ve proje deneyimini yansıtırken aynı zamanda ‘Bursa için en doğru aday Sedat Yalçın’ algısının doğruluğunu fazlasıyla ortaya koyuyor.

Geldiğimiz nokta itibariyle denilebilir ki, YRP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın’ın projeleri kampanyanın çok ötesinde bir anlam taşıyor. Kendisi de bunun farkında olmalı ki projelerini aktarırken adeta; Detaylara önem veren bir araştırmacı, Edindiği bilgi ve deneyimi kendine has üslubuyla bir öğretmen gibi aktaran bilge, Sadece kentin sorunlarına odaklanmayan insanlığın ortak paydası olan sorunların çözümüne yönelik güçlü bir irade gösteren bilim insanı, imajı veriyor.

Yalçın, bugüne kadar birçok proje açıkladı.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KENT DÜŞÜNCESİ

Tarihi İznik Planı, Bursaspor Adası, Otizm Köyü, Kuzey-Güney Uydu Kent, Kent Refah Kart, kadınlara yönelik Sıcak Yuva Merkezleri, E-spor Olimpiyatları, Mahalle Huzur Konakları, Engelli Veri İzleme Merkezi ve daha niceleri… Şurası bir gerçek ki; projelerine ilişkin detayların çok az bir kısmını kamuoyuyla paylaşan Yalçın’ın projelerinin tamamı hayata geçirildiğinde Bursa’yı dünyanın örnek kentleri arasında görebiliriz.

Sedat Yalçın’ın projelerinin temelinde Sürdürülebilir Kent düşüncesi yatıyor. Bu kavram Türkiye’nin gündemine yeni otursa da Yalçın, sürdürülebilir kent araştırmaları alanında uzun yıllardır kuyumcu titizliğiyle çalışıyor.

 

İPEKYOLU AÇIK HAVA MÜZESİ

Gelelim YRP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın’ın en önemli vizyon projesine. Osmangazi’nin tarihi ve kültürel mirasını ortaya çıkararak Bursa’nın ‘Tarihi Merkezi’ni yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline getirmeyi hedefleyen İpekyolu Açıkhava Müzesi Projesi’ne Sedat Yalçın büyük önem veriyor.

Sedat Yalçın, projeyle Osmangazi’nin tarihi siluetinin bütün ihtişamıyla ortaya çıkarılacağını söylüyor. 15 başlıktan oluşacak olan proje Tophane, Kapalıçarşı, Hanlar Bölgesi ve Emir Sultan’a kadar olan bölgeyi kapsıyor ve projenin hayata geçirilmesi ile Osmangazi’yi yaşamın her alanına temas eden ayrıcalıklı bir kent haline getirilmesi amaçlanıyor…

Tophane’den Emirsultan’a kadar uzanan alana Kentsel Geliştirme ve Yaya Köprüsü inşa edilerek tarih ve doğa manzarası eşliğinde muhteşem bir yürüyüş konforu sağlanması hedefleniyor. Proje kapsamında, Atatürk Stadyum Parkı’nın yeni bir teleferik hattıyla Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osmangazi Han’ın Türbesinin bulunduğu Tophane’nin hemen yanındaki tepeye bağlanması öngörülüyor. Ayrıca Osmangazi Türbesi’nin hemen yanındaki alana Osmanlı Medeniyet Müzesi yapılması da projenin başlıkları arasında. Bununla birlikte Heykel yolunu yeraltına alınması, Hanlar Bölgesi’nde kapsamlı bir çevre düzenlemesi, Yeşil ve Emirsultan bölgelerinde kentsel gelişim yapılması planlanıyor.

KENTİN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

İpek Yolu Açıkhava Müzesi Projesi’yle Osmangazi Caddesi’nin yeniden yapılandırılarak bisiklet yollarının oluşturulması ve yalnızca Atatürk Caddesi’ne doğru otomobil akışına izin verilecek tek yön bir cadde haline getirilmesi düşünülüyor. Öte yandan mevcut Çağdaş İslam Sanatları müzesinin karşısına, Yeşil Türbe’nin yanına inşa edilecek yeni bir Çağdaş İslam Sanatları Müzesi’yle bölgenin yerli ve yabancı turistlerin imrenerek bakacakları gözde bir mekan yapılması amaçlanıyor.

Proje içerisinde ayrıca “Tarihi Merkez” silüetini ortaya çıkarmak adına Doğanbey’in kentin dokusuyla uyumlu bir şekilde tarihi çarşılara dönüştürülmesi planlanıyor. Bütün bu projelerin temelinde kendi kendini finanse eden bir şehir kurma düşüncesi de yer alıyor.

Kaynak: P. Şehrengiz Dergisi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.