SON DAKİKA
Hava Durumu

DÜNYA EV TEKSTİLİNİN KALBİ 'HOMETEX' İLE ATACAK

Dünyanın alanında en büyük ikinci fuarı HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı, pandemi nedeniyle verilen aradan sonra 26. kez kapılarını açıyor. Sektörün çatı kuruluşu Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iştiraki KFA Fuarcılık Şirketi tarafından düzenlenen HOMETEX, 17-21 Mayıs tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde sektör profesyonellerini ağırlayacak. 

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2022 14:42
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2022 15:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursasehrengiz.com/
DÜNYA EV TEKSTİLİNİN KALBİ 'HOMETEX' İLE ATACAK

Ev tekstili sektörünün dünyadaki en önemli aktörleri, 17-21 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek olan HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı’nda bir araya gelecek. TETSİAD ve KFA Fuarcılık tarafından bu yıl 26.’sı düzenlenecek HOMETEX, pandemi sonrası ev tekstili sektöründeki ilk ve en büyük fuar organizasyonu olacak. 11 holde, 160 bin metrekare alanda, 600’den fazla ulusal ve uluslararası firmanın katılımıyla gerçekleşecek fuar, dünyanın dört bir yanından gelen nitelikli alım heyetlerini Türk ev tekstili sektörü temsilcileri ile buluşturmaya hazırlanıyor.  Fuar öncesinde İstanbul, Bursa ve Denizli’de tanıtım toplantılarının yapıldığı HOMETEX Fuarı için ayrıca Mart ayında İstanbul’da sektör temsilcilerinin güçlü katılımıyla basın lansmanı da düzenlendi.

“EV TEKSTİLİ SEKTÖRÜ 190’DAN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 190’ı aşkın ülkeye yıllık 3,2 milyar dolarlık ihracat kapasitesine ulaşan Türk ev tekstili sektörünün 8 doların üzerindeki kilogram başına ihracat değeri ile milli gelire önemli katma değer sağlayan güçlü sektörler arasında yer aldığını söyledi. Geçmişte ucuz istihdam deposu olarak görülen tekstil sektörünün nitelikli üretim, kalifiye işgücü ve yüksek ihracat potansiyeliyle stratejik bir konuma yükseldiğine değinen Başkan Burkay, “Dünya ev tekstili sektörünün yakından takip ettiği fuarımız, ülkemizin bugün dünya tekstil ticaretine yön veren, kendi tasarımları ve kreasyonları ile takip edilen ve örnek gösterilen merkezlerden biri haline gelmesinde önemli pay sahibidir.” diye konuştu.  

“SEKTÖRÜN DIŞ TİCARET HACMİ ARTACAK”

BTSO Başkanı Burkay, 2013 yılında kurdukları KFA Fuarcılık şirketinin, geride kalan 9 yılda düzenlediği yurt içi ve yurt dışı fuar organizasyonları ile ihracatın rekor seviyeye ulaşmasında lokomotif bir görev üstlendiğini ifade etti. İbrahim Burkay, “Milli katılım organizasyonu yapma yetkisi ayrıcalığına da sahip olan KFA Fuarcılık şirketimizin HOMETEX gibi dünyanın en büyük fuarcılık organizasyonlarından birini gerçekleştirecek hale gelmesi de bizler için ayrıca bir mutluluk vesilesidir. 17 Mayıs’ta kapılarını açacağımız fuarımızı, dünya pazarlarına sunulan yeni ürünlerden moda söyleşilerine, trend alanlarından sektör buluşmalarına kadar çok zengin bir konsept ile kurguladık. HOMETEX kapsamında UR-GE projeleriyle desteklediğimiz yabancı alım heyeti organizasyonlarımız ve düzenleyeceğimiz B2B etkinliklerimizle de sektörümüzün dış ticaret hacmini geliştirmeyi hedefliyoruz. Avrupa’dan Asya’ya, ABD’den Kuzey Afrika ve Arap coğrafyasına kadar dünyanın geniş bir coğrafyasından nitelikli alıcıları İstanbul Fuar Merkezimizde ağırlayacağız.” dedi.

“FUARLAR NEDENİYLE ÇEVRE OTELLER YÜZDE 100 DOLDU”

TETSİAD Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, dünyanın en büyük ev tekstili fuarlarından olan HOMETEX’e yurt içinden ve yurt dışından büyük talep olduğunu, organizasyonun yapılacağı tarihlerde fuar çevresindeki otellerde doluluk oranlarının yüzde 100’leri bulduğunu ifade etti. TETSİAD Başkanı Bayram, sektörün kalbi durumundaki Sultanhamam’da mağaza vitrinlerinde başlayan ve 1992’de bir otelin salonunda 600 metrekarelik alanda ilk kez düzenlenen fuarı bir dünya markasına dönüştürmeyi başardıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha Güçlü ve Daha Katılımcı HOMETEX mottosuyla düzenleyeceğimiz fuar, krizlerin fırsata çevrildiği bir etkinlik olacak. Fuara Avrupa’dan Ortadoğu’ya, Orta Asya’dan Türk Cumhuriyetleri’ne, Kuzey Afrika’dan ABD’ye kadar yüzlerce ülkeden binlerce markanın alım heyeti ile 150 – 200 bin arasında ziyaretçi bekliyoruz. Profesyonel alım heyetleri bu fuarda dünyanın en yeni koleksiyonlarını, son teknoloji ile üretilmiş çevreci ürünlerini, yeni renk, trend ve tasarımlarını görme imkanı bulacak.” 

Bayram, HOMETEX’in, Türk ev tekstili ihracatına yüzde 25–30 oranında bir katkı sağlamasını hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

“İFM’DE KAPSAYICI FUARCILIK DÖNEMİNİ BAŞLATTIK”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, kuruluşundan yaklaşık 40 yıl sonra İDTM’yi sektörleri kalkışa geçirecek bir platforma dönüştürdüklerini ve kapsayıcı fuarcılık dönemini başlattıklarını belirterek, “Her sektörün mutlaka bir fuarı olacak. Ama bu öyle bir fuar olacak ki, sektörün tamamını kapsayacak. Sektörün yüz akı olan bu ‘kapsayıcı fuar’ işte o zaman sektörlerimizin küresel rekabetçiliğini, küresel iş birliğini ve küresel pazarlarını artıracak. Temsil ettiği sektörü dünya liginin lider takımlarından biri haline getirecek. HOMETEX, ‘kapsayıcı fuarcılık’ politikamızın somutlaştığı fuarlarından biridir. İnanıyorum ki bu yaklaşımın ekonomik sonuçlarını da yakında birlikte göreceğiz. Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Afrika’nın en büyük tekstil buluşması, üç kıtayı birleştiren HOMETEX Fuarı’nda gerçekleşiyor. İnanıyorum ki bu fuar, daha önceki fuarları geride bırakarak, Avrupa’nın en büyük ev tekstil fuarı olacak. Yine inanıyorum ki, dünya ev tekstili sektörünün de hem güçlü hem de referans etkinliği olarak öne çıkacaktır.” diye konuştu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.