SON DAKİKA
Hava Durumu

BURSA’NIN ÇEVRECİ OSB’Sİ ULUDAĞ

Kapasite kullanım oranı yüzde 90’a ulaşan Bursa Uludağ OSB’de, sanayi kuruluşlarının karbondioksit salınımı yüzde 92 oranında düşürüldü, yer altı su kullanımında ise yüzde 90’lık azalma sağlandı.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2022 15:25
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2022 15:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursasehrengiz.com/
BURSA’NIN ÇEVRECİ OSB’Sİ ULUDAĞ

Uludağ OSB’nin geleneksel iftar programı iş ve siyaset dünyasından birçok ismi aynı masada buluşturdu. Eski bakanlardan Faruk Çelik, milletvekilleri ve Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık’ın da katıldığı iftarda konuşan Uludağ OSB Başkanı Yunus Aydın, davetlerine icabet eden bütün misafirlerine teşekkür etti. 

Uludağ OSB hakkında bilgiler veren Başkan Yunus Aydın, bölgedeki bütün sanayi kuruluşlarının ülke ve Bursa ekonomisine katma değer yaratmak gibi “yeşil sanayiyi” de önemsediğini söyledi. Aydın, kapasite kullanım oranı yüzde 90’a ulaşan Bursa Uludağ OSB’de, sanayi kuruluşlarının karbondioksit salınımı yüzde 92 oranında düşürüldüğünü ve yer altı su kullanımında ise yüzde 90’lık azalma sağlandığını ifade etti.

KATILIM PAYI

Uludağ OSB’ye nitelik katacak bütün önemli hizmetleri sanayicilerin desteğiyle yaptıklarına dikkat çeken Yunus Aydın, şunları kaydetti:

“Uludağ OSB'nin 1’inci etabı olan GÜSAB tarafındaki 850 bin metrekarelik alanın uygulama imar planı Gürsu Belediyesi, 2’nci bölgenin tamamını ise Kestel Belediyesi yaptı. OSB mevzuatı gereği en az yüzde 8'lik hizmet alanı için 150 bin metrekare yer satın aldık. Türkiye'de, metrekareye 5,5 dolar/sent alarak en az altyapı katılım payı alan OSB’yiz.”

Bu arada Uludağ OSB Başkanı Yunus Aydın, yaptığı açıklamada kendileri açısından da önem arz eden lojistik merkezin Yenişehir’e inşa edilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin ve Bursa’nın daha fazla vakit kaybetmemesi adına her yatırımın yerinde ve geleceği düşünerek yapılması gerektiğini ifade eden Aydın, “Her ortamda her zaman doğruyu ortaya koymak gerekiyor. Lojistik merkezde çalışacak insanlarımızın çoğunluğu şehrin Doğu yakasında ikamet ediyor. Binlerce insan istihdam edilecek. Dolayısıyla bu konu şehrin trafiği açısından da önemli. Lojistik merkez hava taşımacılığı, deniz taşımacılığı, demiryolu taşımacılığı birbirine bağlı olacak. Yenişehir bu iş için çok uygun” dedi.

DOĞRU ADRES

“Yenişehir’de araç test merkezi için kamulaştırılmış alan var, devletin parası heba olmayacak” diyen Uludağ OSB Başkanı Yunus Aydın, “Havaalanı ve demiryolu, Gemlik liman bağlantısı hepsi uygun. Yapılacak her yatırımda planlama çok önemli. İleride kullanılabilirlik çok önemli. Yerel yönetimlerin bu konuda sessiz durmalarına anlam veremiyorum. Mücadele şart, kamuoyu desteği şart. Birilerinin çıkarına dayalı zorlama doğruların faturasını şehir ve ülke ödüyor. Hızlı tren Gürsu istasyonu kadar şehriniz için lojistik merkez de çok önemli herkesi desteğe kamuoyu oluşturmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.