SON DAKİKA
Hava Durumu

AB’NİN SKD UYGULAMASI OCAK 2023’TE BAŞLIYOR!

Uludağ OSB Başkanı Yunus Aydın, AB’nin Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde ton başına 60 Avroya varan vergi yükü getiren Sınırda Karbon Düzenlemesi (SKD) uygulamasının, 1 Ocak 2023 tarihinde kısmen, 1 Ocak 2026’dan itibaren de tam olarak yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 14.09.2022 14:42
Haber Güncellenme Tarihi: 14.09.2022 14:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursasehrengiz.com/
AB’NİN SKD UYGULAMASI  OCAK 2023’TE BAŞLIYOR!

Uludağ Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aydın, Türkiye’nin ihracatının yarısını Avrupa’ya yaptığını hatırlatarak iş dünyasını ve sanayi bölge yönetimlerini karbon ayak izi olarak da bilinen Avrupa Yeşil Mutabakatı konusunda şimdiden hazırlık yapmaları konusunda uyardı.

Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen Yeşil Mutabakatın; 2050’de Avrupa Kıtası’nda iklimi nötr hale getirmeyi amaçlayan politik bir girişim olduğunu belirten Uludağ OSB Başkanı Yunus Aydın, “Bu politikanın temelinde AB'nin 2030 yılında sera gazı emisyonunu azaltma hedefi yatıyor. Kaldı ki bu politikanın geliştirilmesi mecburiyeti iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı, ozon tabakasının incelmesi, su kirliliği, kentsel stres, atık üretimi ve daha fazlası gibi çevresel sorunlara dayanmaktadır. Avrupa Yeşil Mutabakatı; temiz, döngüsel bir ekonomiye geçerek ve iklim değişikliğini durdurarak, biyolojik çeşitlilik kaybını geri döndürerek ve kirliliği azaltarak kaynakların verimli kullanımını artırmayı amaçlıyor. İhtiyaç duyulan yatırımları ve mevcut finansman araçlarını özetlemekte ve adil, kapsayıcı bir geçişin nasıl sağlanacağını açıklamaktadır” dedi.

TON BAŞINA 60 AVRO

Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde bir vergi mekanizması da oluşturulduğuna işaret eden Uludağ OSB Başkanı Yunus Aydın, şunları kaydetti:

“Vergi mekanizmasını içeren Sınırda Karbon Düzenlemesi (SKD) uygulaması aynı zamanda bir AB tüzüğü olarak açıklandı. SKD’nin başlangıç tarihi 1 Ocak 2023… Lakin 3 yıllık bir geçiş süreci öngörüsüyle mekanizma 1 Ocak 2026 itibarıyla tam anlamıyla uygulamaya geçecek. Bu geçiş dönemi boyunca dış ticaret yapan kuruluşlar SKD beyannamesi verecek ve bu beyanname AB’ye ithal edilen ürünler için doğrudan sera gazı emisyonlarının hesabını kapsayacak. Karbon maliyetleri şu an için bazı sektörlerde ton başına 60 Avro’ya kadar çıkabiliyor. Belirlenen sektörler maliyet avantajı sağlamak için bir an önce ürün başına ortaya çıkan sera gazı miktarları takip etmeli ve raporlamalı. Hepsinden önemlisi çevreyle uyumlu bir sanayi altyapısı için şimdiden seferberlik ilan etmeliyiz.”

TECRÜBE PAYLAŞIMI
Türkiye ve Bursa’nın kalkınma hedefleriyle uyumlu bir şekilde sürdürülebilir, kaynak-etkin ve yeşil bir ekonomiye geçişi destekleyecek dönüşümün mutlaka sağlanması gerektiğini belirten Yunus Aydın, “Ülkemizin 1980 sonrası ihracata dayalı büyüme stratejisi ile küresel ekonomiyle sağladığı bütünleşmenin korunması bakımından büyük önem arz etmektedir. Bilindiği üzere Bursa’nın Doğu bölgesinde faaliyet gösteren Uludağ OSB, Kestel Organize Sanayi Bölgesi (KOSAB), Barakfakih Organize Sanayi Bölgesi (BOSAB), İsabey bölgesindeki işletmeler ile Kestel ve Gürsu İlçe yerleşim alanlarının evsel ve endüstriyel atıksularının tek noktada arıtılması amacı ile S.S. Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi bu konuda örnek bir yatırım. Bugün Türkiye’ye model olarak sunulan bir kooperatife sahibiz. Dolayısıyla bu yönde tecrübe paylaşımına hazırız” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.