SON DAKİKA
Hava Durumu

9. KalDer Bursa Uluslararası Karikatür Yarışması Sona Erdi

Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında karikatür sanatına destek vermek amacıyla KalDer Bursa Şubesi’nin Anadolu Karikatürcüler Derneği iş birliğinde düzenlediği Karikatür Yarışması dokuzuncu yılında sanatseverle buluşmaya devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2023 11:51
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2023 11:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursasehrengiz.com/
9. KalDer Bursa Uluslararası Karikatür Yarışması Sona Erdi

9. KalDer Bursa Uluslararası Karikatür Yarışması; Bursa’da gerçekleşecek 20. Kalite ve Başarı Sempozyumu’nun ana teması ‘Belirsizlikler Dünyasında…’ başlığı ile kamuoyuna ve sanatseverlere duyurulmuştu. Yarışma Yetişkinler ve Gençler olmak üzere iki kategoride düzenlendi. Duyurunun ardından yarışmaya 58 ülkeden, 452 sanatçıdan, toplam 1063 karikatür geldi. Başvuruların ardından ön jüri toplantısında 101 karikatür ön elemeyi geçti. Karikatürlerin KalDer Bursa sosyal medya hesabında yayınlanmasıyla benzer ve kopya itirazları doğrultusunda itirazlar değerlendirildi. Finale 99 karikatürün kalmasının ardından jüri değerlendirmesini yaptı. Gizli oylama sonucu yarışmada ödül almaya hak kazanan karikatürler belirlendi. Jüri, ödül almaya hak kazananlar sanatçıları açıkladı:

Ödül almaya hak kazananlar:

Birincilik Ödülü: Aristides Hernandez - Küba

İkincilik Ödülü: Jamal Rahmati - İran
Üçüncülük Ödülü: Serdar Sönmez - Türkiye

Mansiyon 1: Borislav Stankovic Stabor - Sırbistan

Mansiyon 2: Edi Dharma - Endonezya

Mansiyon 3: Mello Cartunista - Brezilya

Anadolu Karikatürcüler Derneği Özel ödülü: Lyubomir Mihaylov - Bulgaristan

Gençler Kategorisinde de 16 yaş altındaki bireyler aynı temayı, kendi bakış açılarıyla yorumladılar. Yarışmada genç karikatüristlere 5 adet başarı sertifikası ve 15 adet finalist katılım sertifikası verildi.

Başarı sertifikasına hak kazanan genç sanatçılar:

Maya Khalil - Belçika

Sudenur Küçükbaş - Türkiye

İrem Eroğlu - Türkiye

Ayberk Gündüz - Türkiye

Fatmanur Beri - Türkiye

Yarışma hakkında bilgi veren KalDer Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Emin Direkçi ‘Karikatür Yarışmasına ilk başladığımızdan bugüne amacımız; dostluk köprülerinin kurulması ve sanatın gücü ile evrensel değerleri topluma sunmak oldu. Karikatür sanatını geleceğe taşımak hedefimiz doğrultusunda yarışmamız 9.yılında büyük bir katılım ile tamamlandı. Yarışmaya gençler de yoğun ilgi gösteriyor. Jürimizde ülkemizden ve yurt dışından alanında uzman isimler yer aldı.  Oldukça özenli ve titiz bir değerlendirme süreci ile sonuçlar belirlendi. Kazanan tüm sanatçıları tebrik ediyorum. Yaşadığımız büyük deprem nedeni ile gündemi etkilememek için sonuçları biraz gecikmeli açıklıyoruz. Farklı ülkelerden kazananların olduğu sonuçlara baktığımızda, yarışmanın uluslararası alanda edindiği yer, bizi gururlandırıyor” dedi.

Anadolu Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kahraman “Yarışmamıza yüksek bir katılım oldu ve yarışmacılar zor bir konuyu ele aldı. Değerlendirme sürecinde jüri oldukça zorlandı. Geçen yıl açtığımız Gençler kategorisine bu yıl çok ilgi vardı, Türkiye dışından da yoğun katılım oldu. Gençler, karikatür sanatını seviyor. Gönderdikleri eserlerde geleceğe olumlu baktıklarını karamsar olmadıklarını görüyoruz. Bu yarışma, geleceğin sanatçılarını bir araya getirdi. Karikatürcüler dünya insanı ve duyarlı sanatçılar. Küresel bir dünyada yaşıyoruz ve karikatürcüler ürettikleri eserler ile dostluk, sevgi, barış üzerine düşündürüyor. Sanatları ile birleştirici bir role sahipler” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.