SON DAKİKA
Hava Durumu

TİYATRO TARİHİNE ÖNEMLİ BİR KAYNAK: “BURSA TİYATRO TARİHİ ARAŞTIRMALARI”

Bursa’da tiyatro tarihi alanında araştırmaları ile tanınan Yazar Uğur Ozan Özen’in, daha önce çeşitli dergilerde yayınlanan makalelerinden seçkisi “Bursa Tiyatro Tarihi Araştırmaları” kitabı, ‘Gaye Kitabevi’ işbirliğinde okuyucu ile buluştu. Yazar Uğur Ozan Özen Bursa’da tiyatro hayatını anlattığı makalelerinden dokuzunu bir kitapta buluşturdu. Kitap, ‘Bursa’da ilk tiyatronun sıra dışı hikâyesi’ ile başlıyor ve ‘Bursa’da ikinci tiyatronun

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2022 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2022 00:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursasehrengiz.com/
TİYATRO TARİHİNE ÖNEMLİ BİR KAYNAK: “BURSA TİYATRO TARİHİ ARAŞTIRMALARI”

Bursa’da tiyatro tarihi alanında araştırmaları ile tanınan Yazar Uğur Ozan Özen’in, daha önce çeşitli dergilerde yayınlanan makalelerinden seçkisi “Bursa Tiyatro Tarihi Araştırmaları” kitabı, ‘Gaye Kitabevi’ işbirliğinde okuyucu ile buluştu.

Yazar Uğur Ozan Özen Bursa’da tiyatro hayatını anlattığı makalelerinden dokuzunu bir kitapta buluşturdu. Kitap, ‘Bursa’da ilk tiyatronun sıra dışı hikâyesi’ ile başlıyor ve ‘Bursa’da ikinci tiyatronun az bilinen hikâyesi’ ile devam ediyor. Bursa Halkevi, Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu, Tayyare Kültür Merkezi ve Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi hakkında makalelerin de yer aldığı kitapta geleneksel tiyatronun temel unsurları Karagöz ve Hacivat hakkında da bir araştırma yer alıyor. Kitap okumaktan keyif alacağınız “Çalıkuşu Zeyniler’de yaşadı mı?” makalesi ile tamamlanıyor.

“Kültür- sanat hayatı için önemli bir kaynak”

Yazar Uğur Ozan Özen kitabından bahsederken: “Kadim şehir Bursa, tiyatro alanında buz kırıcı olmasının yanı sıra tiyatro tarihi alanında Refik Ahmet Sevengil ve Metin And gibi bir çok araştırmacının kitaplarında mümtaz bir yer teşkil etmiştir. Geleneksel tiyatronun can damarı olan şehir, Ahmet Vefik Paşa’nın etkisiyle batı tarzı ile tanışmış, inşa edilen tiyatro salonları, tiyatro festivalleri ile öncü rol üstlenmiştir.

Kitapta, Ahmet Vefik Paşa’nın açtığı ilk tiyatrodan başlayarak tiyatro salonları ve özellikle Karagöz konusu ayrıntılı olarak incelenmiştir. Birçok yeni bilgi gün ışığına çıkarılmış, kaynaklar yeniden yorumlanmıştır. Kitabın Bursa’nın kültür ve sanat hayatında yapılacak çalışmalar için kaynak niteliği taşıması en büyük arzumuzdur” diyor.

Evet, Uğur Ozan Özen’in “Bursa Tiyatro Tarihi Araştırmaları” kitabı çıktı. Temin etmek isteyen okuyucular kitaba Gaye Kitabevi (Ulucami-Emir Han) ve Eser Kitabevi (Sönmez İş Hanı) ile www.nadirkitap.com internet adresinden ulaşabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.